Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Dlaczego ludzie kłamią?

Co siedzi w ludzkich głowach? Czym się kierują? Co na nich wpływa? Odpowiedzi znajdziecie tutaj!
Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#1 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 03 wrz 2016, 22:45

Na pewno nie raz zdarzyło Wam się, że zostaliście okłamani. Czy to przez znajomych, rodzinę, ukochaną osobę. Pozostaje później niesmak i wiemy, że nic nie będzie takie samo. Zadajemy sobie tylko zgubne pytanie "dlaczego?" i nierzadko obwiniamy samych siebie.

Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie głównie kłamią gdy:
- czują się gorsi, myślą, że wypadną blado w rozmowie, znajomości jeśli trochę nie podkoloryzują
- mają niskie poczucie swojej wartości, niską samoocenę
- nie są pewni siebie, czują zagrożenie
- są to osoby toksyczne

Osobiście staram się maksymalnie ograniczać kontakt, by nie marnować energii. Poza tym wdawanie się z takimi osobami w dyskusje nie ma żadnego sensu, bo w środku nic nie ma. Jeśli człowiek nie dąży do prawdy, to jest martwy.

Czy są jakieś usprawiedliwienia dla kłamstwa?
- "dla czyjegoś dobra" - to chyba największa bzdura na świecie.

A Wy co myślicie? :)
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Awatar użytkownika
Azard
Użyszkodnik

#2 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: Azard » 03 wrz 2016, 23:01

Dorzuciłbym jeszcze, że ludzie kłamią dla wygody, lepiej skłamać i mieć spokój, niż męczyć się z prawdą. Kłamią dla korzyści, by uniknąć dla nich sytuacji nieprzyjemnych.

Awatar użytkownika
Tęczówka
Bywalec

#3 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: Tęczówka » 03 wrz 2016, 23:17

Wydaje mi się, że też często ludzie uciekają do kłamstwa, by uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. A w połączeniu z "nie chce cię ranić" czy "to dla twojego dobra" to już zestaw "idealny". ;) Zawsze jakieś wymówki uważają za lepsze rozwiązanie - tylko koniec końców i tak wszystko się wyda i wtedy jest jeszcze gorzej. Jakakolwiek zła może być prawda - wolę to, niż kłamstwo.

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#4 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 04 wrz 2016, 10:22

Odpowiem pytaniem na pytanie. "Dlaczego pies liże sobie jaja?" 8-)

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#5 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 04 wrz 2016, 11:31

Myślę, że ludzie kłamią gdyż boją się konsekwencji powiedzenia prawdy - nie zawsze, ale często tak jest.

Posłużę się cytatem: "Dobry farmazon nigdy nie jest zły, lepiej palić głupa niż dostać w kły"

Awatar użytkownika
Simple
Bywalec

#6 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: Simple » 04 wrz 2016, 12:06

LilPeneros pisze:Źródło posta Myślę, że ludzie kłamią gdyż boją się konsekwencji powiedzenia prawdy - nie zawsze, ale często tak jest

Właśnie.
Hehe mi córki kłamią bo boją się konsekwencji, głównie odcięcia od źródła finansowania.

:twisted:

Awatar użytkownika
TheShy
Pieniacz

#7 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: TheShy » 04 wrz 2016, 15:06

Ja kłamię dość często, ponieważ:
- unikam odpowiedzi na dodatkowe pytania
- jest o wiele prościej kłamstwem zmienić temat rozmowy
- nie lubię się tłumaczyć, a prawda często wymusza rozwinięcie swoich wypowiedzi
- w niektórych sytuacjach kłamstwo może uratować czyjś zadek

Niestety, pomimo świadomości, że kłamstwo ma krótkie nogi nie potrafię się od niego powstrzymać... :)
Everything is fine, nobody is happy.

http://literallyhe.prv.pl

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#8 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 04 wrz 2016, 15:26

Jasne, ale zauważmy, że ludzie, mogą okłamać wszystkich tylko nie samych siebie. Problemem jest to, że ludzie, którzy notorycznie kłamią, zaczynają w te kłamstwa wierzyć i odrywają się od rzeczywistości. Budują sobie wyidealizowany obraz samego siebie i uparcie w niego wierzą nie konfrontując tego z rzeczywistością.

Często kłamią też, żeby się usprawiedliwić, wybielić przed kimś.
Pytanie tylko jak długo można tak żyć? z tą świadomością, że w każdej chwili wszystko się sypnie. I nie zostanie nic. Nie lepiej przyznać się do kłamstwa i wyjść z twarzą?
Ludzie sami uparcie komplikują sobie życie, a później obwiniają o to wszystkich, tylko nie siebie. Chcą ugrać jak najwięcej, więc kłamstwo staje się dla nich chlebem powszednim.

@TheShy Nie chodzi tu o jakieś kłamstewka, odnośnie tego, ze zupa była za słona, ale mówisz, że jest dobra. :P Tylko o kłamstwa, które mogłyby diametralnie zmienić czyjąś decyzję, postępowanie.
Z Twojej wypowiedzi wynika, że chyba w takim razie, nie przebywasz z ludźmi, z którymi chciałbyś rozmawiać i dzielić się swoimi przemyśleniami. :P Albo nie jesteś asertywny, i wolisz się wycofać, bo boisz się oceny. Niewątpliwie są czasem tematy, które warto przemilczeć, ale ciągłe unikanie to tylko tkwienie w strefie komfortu, która nie rozwija. ;)

Kłamstwo uzależnia. Jest jak narkotyk. Zaczyna się od małych kłamstewek, niby nic, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Łyknął raz łyknie i drugi - frajer. Ale to świadczy tylko o kłamiącym, bo ostatecznie to on wyjdzie na debila. A wbrew pozorom jakieś zaufanie do ludzi trzeba mieć, bo dopatrując się wszędzie spisku, można oszaleć. :P

Ja nie umiem kłamać. Znaczy mogę, ale ja słyszę, że w moim głosie nie ma tej pewności i oczy zawieszone są w martwym punkcie. Poza tym, sama się źle z tym czuję, więc ... nie mam takiej potrzeby. :P
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Awatar użytkownika
TheShy
Pieniacz

#9 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: TheShy » 04 wrz 2016, 16:12

Nie do końca jest tak, że przebywam z ludźmi, z którymi nie chcę rozmawiać. Są sytuacje, że czasami po prostu nie czuje się potrzeby ciągnąć pewnego tematu, jak np. polityka. Wielu z moich znajomych udaje, że się nią interesują, a jak przyjdzie co do czego, potrafią tylko przytaknąć, bo nie mają pojęcia o czym się rozmawia :D

Tak, kłamstwo komplikuje życie. Ja potrafiłem kłamać w związkach, co po prostu doprowadzało do ich rozpadu. Dlaczego kłamałem? Nie mam pojęcia. Potrafiłem powiedzieć, że siedzę z kumplami w parku na ławce, po czym za jakiś czas ktoś się wygaduje na imprezie, że widział mnie w innym mieście. Koniec. Nie ma wytłumaczenia :)
Nie jestem z tego dumny, ale kieruję się często pseudo-zasadą: jak Cię złapią za rękę, powiedz, że to nie Twoja ręka...

Fatalnie się czuję, jak okłamię bliską mi osobę. Obiecuję sobie, że już nie będę, wmawiam, że najgorsza prawda jest lepsza niż najlepsze kłamstwo. Przychodzą jednak chwile, że chciał nie chciał - skłamię.
Everything is fine, nobody is happy.

http://literallyhe.prv.pl

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#10 Dlaczego ludzie kłamią?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 04 wrz 2016, 17:25

Ludzie próbowali wyjaśnić to zagadnienie (czemu ludzie kłamią mimo, że korzystniej jest powiedzieć prawdę) i ostatecznie dostarczyła nam odpowiedzi Teoria Gier.
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2016, 18:16 przez CriticalThinker, łącznie zmieniany 1 raz.