Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Co siedzi w ludzkich głowach? Czym się kierują? Co na nich wpływa? Odpowiedzi znajdziecie tutaj!
Awatar użytkownika
Adventures
Arogant

#11 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Adventures » 25 paź 2016, 1:27

AngelSue pisze:Źródło posta Jakbym ja miała wybierać, to nie chciałabym być perfekcjonistą, chciałabym umieć mieć wywalone na wszystko, ale nie potrafię.

To musisz się nauczyć relaksować i odpoczywać. Perfekcjonista ma ogromny syndrom wypalenia..

Poza tym obok Perfekcjonisty-osoby,która się przykłada zawsze szybko pojawia się grono Hien( W pracy),które najczęściej żerują na jego plecach.Wiem,bo kiedyś też się bardziej przykładałem. Życie trzeba sobie ułatwiać.Takie podejście jest bardzo promowane przez nasz system,w którym państwo Nas okrada systematycznie i codziennie.

AngelSue pisze:Źródło posta Żeby mieć świadomość tego, że dało się z siebie 100% a to i tak nie dało wyniku, niż pluć sobie w twarz, że mogliśmy się bardziej przyłożyć.

Tutaj mogę zgodzić.

AngelSue pisze:Źródło posta To w miarę rozsądne podejście, problem jest tylko taki, że perfekcjoniście zależy na wszystkim. Później rozróżnia sukcesy na te które go naprawdę cieszą, i na te które są mu w zasadzie obojętne.

I wtedy należy zacząć praktykować zasadę miej wy*** ;)

AngelSue pisze:Źródło posta Standardowo pod kupą ubrań, albo za szafką xD

Ja mam wieszaki na klucze.Polecam.

A na poszukiwanie na biurku tabletu i telefonu?

Awatar użytkownika
Leorth
 Administrator

#12 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Leorth » 25 paź 2016, 19:53

Perfekcjonizm nie jest wadą, pod warunkiem, że osoba potrafi tej cesze sprostać. Mi się przydaję przy drobnych robótkach, kiedy mam czas na doprowadzenie wszystkiego do końca. Mimo wszystko zawsze mam więcej wyznaczonych celów, niż mogę wykonać i to jest właśnie ta ciemna strona. Nie jestem perfekcyjny we wszystkim i nasilenie tej cechy zależnie jest od tego, czy coś mnie motywuje.
Ludzie wyższych talentów pracują, mimo że pozornie nic nie robią.

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#13 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 26 paź 2016, 23:28

Adventures pisze:Źródło posta To musisz się nauczyć relaksować i odpoczywać. Perfekcjonista ma ogromny syndrom wypalenia..

Poza tym obok Perfekcjonisty-osoby,która się przykłada zawsze szybko pojawia się grono Hien( W pracy),które najczęściej żerują na jego plecach.Wiem,bo kiedyś też się bardziej przykładałem. Życie trzeba sobie ułatwiać.Takie podejście jest bardzo promowane przez nasz system,w którym państwo Nas okrada systematycznie i codziennie.

W pracy raczej nie będę się relaksować :P Ale wiem już, że trzeba dawać z siebie mniej bo inaczej zawalą Cię robotą. Coś na zasadzie "dać palec, to weźmie całą rękę".

Adventures pisze:Źródło posta Ja mam wieszaki na klucze.Polecam.

A na poszukiwanie na biurku tabletu i telefonu?

Ja ostatnio mam porządek, więc nie mam problemów, ale staram się zawsze kłaść na parapecie :P
Telefon przeważnie na łóżku się wala .

Leorth pisze:Źródło posta Mimo wszystko zawsze mam więcej wyznaczonych celów, niż mogę wykonać i to jest właśnie ta ciemna strona.

Właśnie, bo dla perfekcjonisty wszystko jest jednakowo ważne :D Trzeba wyznaczyć sobie priorytety, a rzeczy które mogą poczekać zostawić na później.
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Awatar użytkownika
Simple
Bywalec

#14 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Simple » 27 paź 2016, 0:57

Coś w temacie i podobnych do tych już istniejących na forum.
Polecam tego bloga domorosłym psychologom :)

http://psycho-kit.pl/?p=2939

Awatar użytkownika
Leorth
 Administrator

#15 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Leorth » 27 paź 2016, 1:09

Można powiedzieć, że mój perfekcjonizm zachowuje się jak symbiont, który narzuca z góry zbyt wiele planów, a kiedy nie wykonam większości z nich, odczuwam poczucie winy. Popierdolone, co?
Ludzie wyższych talentów pracują, mimo że pozornie nic nie robią.

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#16 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 27 paź 2016, 9:15

AngelSue pisze:Na początku owszem, ale później człowiek ma swoje priorytety i na nich się skupia, wie, że nie da się być we wszystkim naj, można, ale to właśnie bycie robotem.

Ja to rozumiem tak, że w takim wypadku perfekcjonizm by w danej osobie osłabł. Sama wiedza nie wystarczy. O to właśnie chodzi, że osoba taka mierzy osiągi w stosunku do perfekcji, a nie w perspektywie priorytetów czy jakiś niższych standardów. Dlatego właśnie jest perfekcjonistą. I teraz można powiedzieć są dwie drogi. Jeśli osobę napędza negatywny feedback to perfekcjonizm będzie taką osobę nakręcał. aż do pracoholizmu lub jakiś zaburzeń (anoreksja?). Druga droga - jeśli ktoś źle reaguje na negatywny feedback i obniża on poczucie wartości danej osoby, to taki perfekcjonista może nabawić się prokrastynacji.

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#17 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 27 paź 2016, 18:36

CriticalThinker pisze:Źródło posta Ja to rozumiem tak, że w takim wypadku perfekcjonizm by w danej osobie osłabł.

Może i tak, ale to właśnie dzięki świadomości, że nie na wszystko mamy wpływ, nie wszystko da się zaplanować. A bezmyślne trwanie w tej idei tylko nas ogranicza i dołuje.
CriticalThinker pisze:Źródło posta Jeśli osobę napędza negatywny feedback to perfekcjonizm będzie taką osobę nakręcał. aż do pracoholizmu lub jakiś zaburzeń (anoreksja?). Druga droga - jeśli ktoś źle reaguje na negatywny feedback i obniża on poczucie wartości danej osoby, to taki perfekcjonista może nabawić się prokrastynacji.

Zakładając, że mamy do czynienia z rozsądnym realistą perfekcjonistą, jest jeszcze 3 opcja - odpuszczenie. Po prostu, skoro inni mało z siebie dają i dostają w łapę tyle co ja, to po co mam się wysilać ? Ja nie wysilałam się specjalnie, spóźniałam się, i tylko wykonywałam swoje obowiązki w 70% jakości.
Poza tym odkładanie czegoś na później i uciekanie przed obowiązkami, odpowiedzialnością to zły nawyk. Lepiej takie sprawy załatwiać od ręki, i każdy mądry człowiek zdaje sobie z tego sprawę.
A odnośnie pracoholizmu... u mnie to poszło w całkiem innym kierunku, bo odmowa podwyżki sprawiła, że poczułam się.... wypalona zawodowo. Nie miałam motywacji i chęci do pracy, chciałam ją zmienić.

Oczywiście na pewno są przypadki, gdzie podane przez Ciebie sytuacje występują, ale ostatecznie wydaje mi się, że większość zdaje sobie sprawę, że to była głupota.
Nie można uzależniać swojej wartości od czyiś decyzji.
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Olla
Użyszkodnik

#18 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Olla » 27 paź 2016, 19:38

Szef wie, że zawsze znajdzie świeżą krew. Lepiej jest, by takowy dostrzegł stopniowy wzrost wydajności, niż od początku dawać z siebie wszystko i np. znacznie wychodzić przed szereg. Raz że zespół może zacząć robić nowemu pod górę, to szef uzna, że nowy tak ma i już. ;) Wie też, ile może wycisnąć z człowieka na danym stanowisku, więc jeśli dana osoba nie rokuje, że jej wydajność jeszcze wzrośnie, to po co dawać podwyżkę :P
Ostatnio zmieniony 27 paź 2016, 21:18 przez Olla, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#19 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 27 paź 2016, 20:10

AngelSue pisze:Źródło posta Może i tak, ale to właśnie dzięki świadomości, że nie na wszystko mamy wpływ, nie wszystko da się zaplanować. A bezmyślne trwanie w tej idei tylko nas ogranicza i dołuje.

Dlatego perfekcjonizm przeważnie się leczy na kozetkach. :)

AngelSue pisze:Źródło posta Zakładając, że mamy do czynienia z rozsądnym realistą perfekcjonistą, jest jeszcze 3 opcja - odpuszczenie. Po prostu, skoro inni mało z siebie dają i dostają w łapę tyle co ja, to po co mam się wysilać ? Ja nie wysilałam się specjalnie, spóźniałam się, i tylko wykonywałam swoje obowiązki w 70% jakości.

To nie tak. Owszem są przypadki w których perfekcjonista sobie odpuszcza i nie koniecznie musi być realistą (swoją drogą realista to już trochę nie perfekcjonista). Lecz nie czuje się z tym dobrze, bo jego natura jest gwałcona. Być może z czasem przychodzi taka dojrzałość, cierpliwość, zrozumienie, ale na to trzeba lat. Ja skupiam się bardziej na wewnętrznym psychologicznym aspekcie sprawy. Rozważania jak taki perfekcjonista funkcjonuje w grupie może nam przynieść nowe wniosku. :)

AngelSue pisze:Źródło posta Poza tym odkładanie czegoś na później i uciekanie przed obowiązkami, odpowiedzialnością to zły nawyk. Lepiej takie sprawy załatwiać od ręki, i każdy mądry człowiek zdaje sobie z tego sprawę.

Powiedziałbym, że w większym lub mniejszym stopniu - każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jednak przez 95% czasu kierują nami automatyzmy - podświadomość. Nie ma to za wiele wspólnego z bazową inteligencją danej osoby. Ta samo depresja może dopaść każdego i takiej osobie nie powiesz 'weź się w garść'. Tzn możesz powiedzieć, ale to nie takie proste.

AngelSue pisze:Źródło posta A odnośnie pracoholizmu... u mnie to poszło w całkiem innym kierunku, bo odmowa podwyżki sprawiła, że poczułam się.... wypalona zawodowo. Nie miałam motywacji i chęci do pracy, chciałam ją zmienić.

Dość naturalna sprawa. :)

AngelSue pisze:Nie można uzależniać swojej wartości od czyiś decyzji.

Poczucie wartości jest zależne od innych i od sytuacji. Kwestia tylko, czy jest to odpowiednio ustawione, a jeśli nie to czy osoba jest wstanie zmienić to.

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#20 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 28 paź 2016, 1:05

CriticalThinker pisze:Źródło posta Dlatego perfekcjonizm przeważnie się leczy na kozetkach.

To chyba tylko chwilowe ukojenie. hyhy
CriticalThinker pisze:Źródło posta Ja skupiam się bardziej na wewnętrznym psychologicznym aspekcie sprawy. Rozważania jak taki perfekcjonista funkcjonuje w grupie może nam przynieść nowe wniosku.

Czyli szufladkujesz? :P Jest tyle różnych typów i powiązań osobowości, że rzadko można przewidzieć postępowanie innych, chyba, że znamy ich dłużej, i wiemy jakie cechy u nich dominują.

CriticalThinker pisze:Źródło posta Jednak przez 95% czasu kierują nami automatyzmy - podświadomość.

Ja bym to raczej nazwała emocjami :P A nad nimi czasami trudno zapanować. :D

CriticalThinker pisze:Źródło posta Poczucie wartości jest zależne od innych i od sytuacji.

Ja bym powiedziała, że od własnych sukcesów i osiągnięć. W końcu co drugi człowiek może o tobie wiedzieć? często jest to masa powierzchownych znajomości. Zwykłe cześć - cześć na korytarzu, krótka wymiana zdań i tyle. Wyjątkiem są osoby, które znają nas naprawdę długo.
Zacytuję shreka :D
"Przychodzi taki dzień, że już nie obchodzi Cię to ,co inni o tobie myślą, bo nareszcie już sam wiesz kim jesteś". :P

@Olla Słuszna uwaga. Nie popełnię tego błędu w kolejnej pracy. :D