Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Co siedzi w ludzkich głowach? Czym się kierują? Co na nich wpływa? Odpowiedzi znajdziecie tutaj!
Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#21 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 28 paź 2016, 3:24

AngelSue pisze:Źródło posta Czyli szufladkujesz? Jest tyle różnych typów i powiązań osobowości, że rzadko można przewidzieć postępowanie innych, chyba, że znamy ich dłużej, i wiemy jakie cechy u nich dominują.

Posiadam wiedzę jak dany mechanizm psychiczny działa. Zazwyczaj jest tak, że jakaś cecha charakteru prowadzi do jakiegoś zachowania. Na tym to polega, inaczej przestalibyśmy mówić o cechach i u każdego widzielibyśmy chaos. Tak czy nie? Człowiek pod wpływem pewnych czynników może momentami obejść swoje cechy, lub poprzez trening na nie wpływać. Lecz kiedy omawiamy poszególną cechę to tego nie musimy uwzgledniać.

AngelSue pisze:Źródło posta Ja bym to raczej nazwała emocjami A nad nimi czasami trudno zapanować.

Emocje też. Widzisz, ostatnio w którymś mieście zlikwidowano na skrzyżowaniach dotychczasowe pierwszeństwa przejazdu i zgadnij co się stało z ludźmi, którzy nie byli czujni. ;) Pewne cechy da się zmieniać jak np. kondycję i wykształcenie. Warto jednak zajrzeć do badań nad rozdzielonymi w dzieciństwie bliźniakami. Mimo skrajnych warunków dorastania podobieństwo i zwyczaje są zaskakująco podobne. Często nawet choroby takie same w tych samych okresach czasu.

AngelSue pisze:Źródło posta "Przychodzi taki dzień, że już nie obchodzi Cię to ,co inni o tobie myślą, bo nareszcie już sam wiesz kim jesteś".

Do pewnego stopnia i w pewnym sensie tak. :)

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#22 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 29 paź 2016, 22:05

CriticalThinker pisze:Źródło posta Lecz kiedy omawiamy poszególną cechę to tego nie musimy uwzgledniać.

Ok, ok trzymajmy się tematu :P
CriticalThinker pisze:Źródło posta Widzisz, ostatnio w którymś mieście zlikwidowano na skrzyżowaniach dotychczasowe pierwszeństwa przejazdu i zgadnij co się stało z ludźmi, którzy nie byli czujni.

Dobry przykład.
CriticalThinker pisze:Źródło posta Mimo skrajnych warunków dorastania podobieństwo i zwyczaje są zaskakująco podobne. Często nawet choroby takie same w tych samych okresach czasu.

Nadrobię zaległości. ;)
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#23 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 30 paź 2016, 14:25

AngelSue pisze:Źródło posta Nadrobię zaległości. ;)

Naprawdę ciekawa sprawa. Poszukaj w filmach na necie. Jest dokument na ten temat zrobiony przy okazji dnia bliźniaków (w jeden dzień zbierają się bliźniaki z całego świata i wtedy przy okazji są robione im badania, wywiady itd.)

AngelSue pisze:Źródło posta Dobry przykład.

Kiedyś brałem na siebie dużo poczucia winy, co mnie jeszcze bardziej blokowało. Jednak jak się głęboko wejdzie w temat to na początku jest szok i niedowierzanie, a potem dociera do człowieka jak nie wiele zależy od chcenia. Jesteśmy istotami materialnymi - przynajmniej w części ;) I podlegamy różnym siłom nie tylko tym zewnętrznym, ale i wewnętrznym. Oczywiście softwere jaki sobie wgramy na dysk też ma duże znaczenie i może nadbudować to czego nie ma w standardzie i przełożyć się na inny wynik. Nie mniej jednak jak komuś np. hormony nawalą i nie ma impulsów do działania to myśleniem się tego nie przeskoczy lub na odwrót cały czas jest nakręcony hormonami i choćby chciał odpocząć to ma przymus robienia czegoś.

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#24 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 01 lis 2016, 17:56

CriticalThinker pisze:Źródło posta Naprawdę ciekawa sprawa. Poszukaj w filmach na necie. Jest dokument na ten temat zrobiony przy okazji dnia bliźniaków (w jeden dzień zbierają się bliźniaki z całego świata i wtedy przy okazji są robione im badania, wywiady itd.)

Znajdę :D

CriticalThinker pisze:Źródło posta Oczywiście softwere jaki sobie wgramy na dysk też ma duże znaczenie

O tak, trzeba mieć jakieś standardy, poniżej których się po prostu nie schodzi.
CriticalThinker pisze:Źródło posta i choćby chciał odpocząć to ma przymus robienia czegoś.

Ta, a nawet jak odpocznie, to ma wyrzuty sumienia, że odpoczął,a nie np. pościerał kurze, czy czytał książkę. :D
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#25 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 07 lis 2016, 13:51

Olla pisze:Źródło posta Szef wie, że zawsze znajdzie świeżą krew. Lepiej jest, by takowy dostrzegł stopniowy wzrost wydajności, niż od początku dawać z siebie wszystko i np. znacznie wychodzić przed szereg. Raz że zespół może zacząć robić nowemu pod górę, to szef uzna, że nowy tak ma i już. ;) Wie też, ile może wycisnąć z człowieka na danym stanowisku, więc jeśli dana osoba nie rokuje, że jej wydajność jeszcze wzrośnie, to po co dawać podwyżkę :P

Mój znajomy będąc osobą, która miała duże doświadczenie w sprzedaży, pracując m.in. w kilku firmach jako przedstawiciel handlowy, etc nauczył się bardzo dobrze sprzedawać i osiągał w sprzedaży świetne wyniki.
Kiedy stwierdził, że przedstawiciel handlowy, to jednak nie do końca jest to co chciałby robić, zaczął pracować w jednym z salonów RTV/AGD w moim mieście.
Po krótkim czasie dało się zauważyć, że sprzedawanie w salonie RTV/AGD przychodzi mu dużo łatwiej niż innym pracownikom i co ciekawe kierownik salonu miała do niego o to pretensje, że sprzedaje znacznie więcej niż inni pracownicy w tym salonie.
Najprawdopodobniej wynikało to z tego, że pracując jako przedstawiciel handlowy nauczył się perfekcjonizmu i nastawienia na jak najwyższy wynik, poza tym ma świetną prezencję, a w salonie RTV/AGD w którym pracował potem było to źle odbierane, bo niejako występował przed szereg będąc dużo skuteczniejszym sprzedawcą niż reszta.
Wniosek - warto być dobrym pracownikiem, ale nie zawsze warto być najlepszym w całej grupie (nie w każdej firmie), bo może to być odebrane jako nadgorliwość.

Co do perfekcjonizmu:

Pamiętam jak czytałem kiedyś wywiad z Arnoldem Schwarzeneggerem, w którym pisał on, że kiedy zaczął trenować kulturystykę, to nie chodziło mu tylko i wyłącznie o to, żeby być kulturystą (jednym z wielu) - zapragnął stać się najlepszym kulturystą na świecie !
Czy gdyby Arnold pragnął być przeciętniakiem zostałby wielokrotnym zwycięzcą prestiżowych zawodów Mr. Olympia i byłby po dziś dzień uważany za jednego z najlepiej zbudowanych kulturystów wszechczasów ?
Prawdopodobnie nigdy.
Jest taka książka pt. "Obsesja doskonałości. Zostań legendą sportu".
W skrócie mówiąc jest ona m.in. o tym, że tylko osoba, która pragnie być w jakiejś dziedzinie kimś najlepszym ma szansę kimś takim się stać.
Dlatego jeśli ktoś uprawia sport i ma do tego sportu predyspozycje, to wtedy perfekcjonizm może być czymś dobrym, bo taki ktoś ma szansę sięgnąć po największe laury.

Sam kiedyś byłem perfekcjonistą, w sumie mam trochę z tego perfekcjonizmu do dziś, ale stwierdziłem, że w moim przypadku lepiej jest być realistą.
Dlatego też jeśli na dany dzień mam do załatwienia powiedzmy 7 spraw, to jestem bardzo zadowolony jeśli uda mi się wykonać chodźby 4 lub 5 z tych spraw.
Zanim położę się spać podsumowuję w myślach cały dzień - co mi się udało, a co nie i myślą sobie tak:
Nie udało mi się załatwić dzisiaj sprawy X, ale za to udało mi się załatwić sprawę Y oraz Z.
Staram się każdego dnia dostrzegać pozytywy w tym co udało mi się zrealizować, a nie negatywy w tym co mi się nie udało.

Olla
Użyszkodnik

#26 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Olla » 07 lis 2016, 14:12

@LilPeneros Bywa i tak. Życie ;) Wszystko zależy gdzie i z kim.
A kierowniczka miała problem. Okazało się, że można więcej sprzedawać i że słabo szkoli/motywuje resztę zespołu (lub że źle dobiera personel).

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#27 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 09 lis 2016, 18:50

LilPeneros pisze:Źródło posta Zanim położę się spać podsumowuję w myślach cały dzień - co mi się udało, a co nie i myślą sobie tak:
Nie udało mi się załatwić dzisiaj sprawy X, ale za to udało mi się załatwić sprawę Y oraz Z.
Staram się każdego dnia dostrzegać pozytywy w tym co udało mi się zrealizować, a nie negatywy w tym co mi się nie udało.

Bycie perfekcjonistą ma tą zaletę, że człowiek cały czas czegoś od siebie wymaga, nie spoczywa na laurach, tylko chętnie podejmuje wyzwania i wyznacza nowe cele. Pozytywne myślenie to klucz, do dobrego samopoczucia.

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#28 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 10 lis 2016, 8:59

Gorzej jak ktoś jest perfekcjonistą i prokrastynatorem jednocześnie (obecnie raczej mnie to nie dotyczy).

Awatar użytkownika
Simple
Bywalec

#29 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: Simple » 17 lis 2016, 19:56

Zastanawiam się skąd wziął się pomysł na to że człowiek ma być perfekcyjny w swym działaniu. Po co? Dla jakiej przyczyny? Kto z tego będzie korzystał że ludzie dążą do perfekcjonizmu? Skąd taka retoryka która narzuca poczucia winy gdy nie osiąga się sukcesów, nie jest się czołowym baranem przed szeregiem baranów?
Jest tyle książek robiących wodę z mózgu o tym jak sobie poradzić ze swoimi słabościami, stać się idealnym trybem, szcześliwym perfekcyjnym puzlem w społecznej układance.
I biznes na naiwnych się kręci.

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#30 Perfekcjonizm - wada, czy zaleta?

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 18 lis 2016, 21:25

@CzarnyBez
Jak to po co? :)
By się rozwijać, wychodzić ze strefy komfortu, przełamywać strach, zdobywać doświadczenie i uczyć się na błędach.
Jeżeli dla Ciebie to naiwność, to ... masz prawo do własnego zdania. :)
Nikt nie jest i nie będzie idealny, więc popularne "dążenie do ideału" to tylko chęć rozwoju i doświadczania nowych rzeczy. Człowiek, który chce się ciągle czegoś uczyć, żyje. Spoczęcie na laurach i trwanie w stabilizacji, rutynie zatrzymuje umysłowo. Ponadto im bardziej zagłębiamy się w tej stagnacji, tym bardziej później boimy się wyzwań i nowych rzeczy. Mózg potrzebuje nowych bodźców, by być bardziej pofałdowany - żywy, dzięki czemu możemy patrzeć szerzej na problemy i trudności, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w życiu.