Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Każdy temat to osobny wpis. Maksymalna liczba tematów jednego użytkownika to 20.
Awatar użytkownika
Borys
Arogant
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2016, 15:30
Płeć: Mężczyzna

#1 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: Borys » 17 wrz 2016, 21:10

Obrazek

Przy modelowaniu sylwetki nie ma nic gorszego, niż działanie bez ustalonego wzorca. Doprowadza to nie tylko do braku chęci, zaniku motywacji, ale też do zbyt dużych zniekształceń i dysproporcji, przez co potencjalny amator siłowni odbierany jest jak zwalisty troll czy przerośnięty koks, paradoksalnie widząc siebie jako dość atrakcyjnego.

Nie sztuką jest stworzyć ogromne muskuły, sztuka zaczyna się w momencie, gdy wszystko ze sobą współgra wizualnie. Wtedy niezależnie czy jesteśmy szczupli, atletyczni czy bardziej krępi, przy złotych proporcjach każdy będzie prezentował estetyczną namiastkę męskiej doskonałości fizycznej, w której żaden mięsień nie będzie nigdy nadmiernie obciążony.

Mówiąc jaśniej, perfekcja fizyczna oznacza, że szyja, barki, klatka piersiowa, talia, grzbiet, nogi są równomiernie umięśnione i proporcjonalnie rozwinięte na kształt litery "V". Każdy brak w zakresie symetrii zaburza harmonijny wygląd sylwetki i pozbawia ją jakże upragnionych westchnień u płci pięknej, dla której wymuskany heros o złotych proporcjach jest niemal z pogranicza baśni o królewiczu.

Jeśli jest coś, co wyznacza pewien wzorzec idealnych proporcji, definiuje masywność naszego szkieletu jak i ciała, to właśnie miednica (biodra), z której obwodu wynikają pozostałe wymiary:

Obrazek
Wszelkie pomiary wykonujemy najlepiej z samego rana po przebudzeniu, kiedy mięśnie są ostudzone. Centymetra nie naciągamy ani nie pozostawiamy zbyt luźno (!). Pomiary tak jak na rysunku - szyja górna część, napięty biceps, klatka neutralnie bez wdechu, przedramię prostej ręki, pas jako najwęższe miejsce nad biodrami pod pępkiem, biodra przy wystających kościach w najszerszym obwodzie, udo i łydka prostej nogi w największym obwodzie.
Obrazek
Pierwsze, co należy zrobić przy wyznaczaniu swojego przedziału proporcji, to zmierzenie zawartości tkanki tłuszczowej. Na stronie podano najdokładniejsze metody pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej na podstawie grubości fałdów skórnych z różnych części ciała. Dla przybliżonych obliczeń, ale ze stosunkowo dużym marginesem błędu, można skorzystać z poniższej tabelki:

Obrazek
W pierwszej kolumnie wiek zestawiony z grubością fałdu skórnego w pierwszym wierszu, dający wynik w postaci przybliżonej zawartości tkanki tłuszczowej. Instrukcja pomiaru wygląda następująco - kaliperem lub suwmiarką mierzymy grubość fałdu skórnego pionowego w odległości około 3 cm na prawo lub lewo do pępka. Otrzymany wymiar w milimetrach zestawiamy z naszym wiekiem i otrzymujemy przybliżony pomiar otłuszczenia.

Jeśli wartość oscyluje między 6-13 ? (najlepiej 6-9%), możemy śmiało przejść do powyższej pierwszej tabeli i odnaleźć wymiar bioder oraz powiązaną z nią tężyznę. W dalszym etapie zapisujemy nasze wymiary w dzienniku treningowym, a obok wymiary wyjściowe złotych proporcji. Wtedy ukazuje się najsłabsze ogniwo, nad którym najbardziej musimy się skupić przez kolejne 2-3 miesiące, zanim dokonamy ponownie pomiarów. Najczęściej są to niedociągnięcia klatki piersiowej/góry pleców oraz zbyt duży obwód w pasie w sylwetce "typu A" albo sylwetka "typu I" o słabych proporcjach ramion, klatki piersiowej i nóg.

To jest właśnie podstawowy wyznacznik motywacji, zawsze dowiadujemy się co stanowi główny mankament sylwetki, niezależny od tego, co widzimy na co dzień w lustrze. Gdy osiągniemy wymarzone proporcje i pragniemy dalszych zmian - logicznie podwyższamy poprzeczkę o jeden stopień wyżej lub doskonalimy gęstość/wytrzymałość/wydolność mięśni w zakresie stałych proporcji.

Awatar użytkownika
unbroken
Użyszkodnik
Posty: 29
Rejestracja: 01 wrz 2016, 19:33
Płeć: Mężczyzna

#2 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: unbroken » 22 wrz 2016, 15:43

Dzięki. Chciałem sprawdzić 'gdzie jestem'.
W sumie to wszystkie wymiary są (wg. tej tabeli oczywista) osiągnięte, poza jednym..
Tak - talia ;)

Awatar użytkownika
LilPeneros
Warchoł
Posty: 325
Rejestracja: 29 sie 2016, 12:25
Płeć: Mężczyzna

#3 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 22 paź 2016, 15:18

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy artykułów z serii "arkana bodybuildingu".

YarekK2
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 22 lip 2017, 19:14
Płeć: Mężczyzna

#4 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: YarekK2 » 23 lip 2017, 23:12

Obrazki się skończyły. Ktoś się nie bał i wszystkie .. pożyczył. Prosił bym o odświeżenie linków. Dziękuję.

Awatar użytkownika
Leorth
 Administrator
Posty: 409
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:17
Płeć: Mężczyzna

#5 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: Leorth » 24 lip 2017, 15:09

@Borys Wrzuciłem twoje zdjęcia u siebie na folderze w imgur.
@YarekK2 Zdjęcia odświeżone, możesz korzystać.
Ludzie wyższych talentów pracują, mimo że pozornie nic nie robią.

Awatar użytkownika
Borys
Arogant
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2016, 15:30
Płeć: Mężczyzna

#6 Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje

Nieprzeczytany postautor: Borys » 24 lip 2017, 23:22

Dzięki. Wszedłem na photobucket i okazało się, że się zeszmacili, znaczy skomercjalizowali, na szczęście to nie jedyny hosting plików.
Chyba zacznę tworzyć 3 niezależne kopie tych obrazków.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości